استاد کیوان ساکت

استاد کیوان ساکت

متولد ۱۳۴۰ در خانواده ای فرهنگی در شهرستان مشهد به دنیا آمد ، از همان کودکی با تشویق پدر و مادر خویش به موسیقی و نقاشی پرداخت.مادر وی رییس بزرگترین دبیرستان دخترانه ی مشهد بود.دبیرستان ارض اقدس.و پدر وی موسس بزرگترین دراگ استور خراسان بود بنام دراگ استور کیوان.و هر دو از مشوقین وی به هنر.به ویژه نقش مادر در علاقه وی به هنر بسیار مشهود بود.درنقاشی و طراحی شاگرد اساتیدی همچون: صادق پور، پیراسته و دولّو بود.نخستین درسهای موسیقی را از دایی خویش منوچهر زمانیان در« کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان » که توسط صداو سیمای وقت در مشهد تاسیس شده بود فرا گرفت.سپس مدت کوتاهی نزد آقای حمید متبسم به فراگیری ادامه داد که در آن زمان در «دانشسرای هنر تهران » تحصیل می کردو تابستان ها به مشهد می آمد. پس از آن تار را بدون استاد و به تنهایی آموخت .او در این زمینه تنها چند ملاقات کوتاه با هنرمند گرامی حسین علیزاده در کانون چاوش آن زمان داشت .
در سال ۱۳۶۹ به دعوت زنده یاد پرویز مشکاتیان به گروه «عارف » به عنوان سُولیست تار دعوت شد( آشنایی وی با استاد مشکاتیان و دعوتش به گروه عارف داستان ویژه و جالبی دارد) و  این همکاری تا هنگام فوت ایشان ادامه داشت و حاصل این همکاری آثاری است نظیر: افشاری مرکب ، افق مهر ، وطنِ من با صدای ایرج بسطامی ، مقام صبر با صدای علیرضا افتخاری وبرگزاری کنسرتهای متعدد در داخل و خارج از ایران که در تمامی آنها ساکت سولیست تار بود .
وی در سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تاسیس کرد که این گروه در اغلب نقاط جهان اجرا های متعددی داشته است.
در سال ۱۳۸۹ به دعوت وزارت خارجه آلمان برای همکاری با «ارکستر سمفونیک بوخوم» به آلمان دعوت شد و کنسرت موفقی برگزار کرد و همین ارکستر سال بعد در افتتاحیه المپیک زنان آثار ساکت را اجرا کرد.
ساکت تا کنون در اغلب شهر های ایران و کشور های جهان با هدف اشاعه ی موسیقی ایرانی، تار و سه تار کنسرت های متعددی را اجرا کرده است.
از آلبوم های وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
جامه دران، سبکبال، دیدار شرق و غرب، فسانه( با صدای ایرج بسطامی)، بی کاروان کولی( با صدای ایرج بسطامی)، ای وطن(با صدای فاضل جمشیدی)، آشنایی با آواز دشتی( با صدای رضا شاکری)، شرق اندوه، شبی با خورشید، یادگار خون سرو، آن سوی آب و گل، قاصدک، رقص انگشتان(ضبط شده در استودیو چایکوفسکی در مسکو)، نای شکسته( با صدای امیر تفتی) و می تراود مهتاب (با صدای سالار عقیلی)- کی می رسد باران (با صدای سینا سرلک) و یک خانه پُر زِ مَستان ( البوم تصویری کنسرت سال ۹۱ با صدای سالار عقیلی).
تألیفات وی نیز به شرح زیر می باشد: “گزیده ی ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران” در سال ۱۳۹۵ و با نوشته هایی از استادان: فرهنگ شریف، فرهاد فخرالدینی، روشن روان و دکتر سریر مجال نشر یافت.  این کتاب شامل گزیده ای از گوشه هایی از ردیف است که بیشترین کاربرد را در نوازندگی داشته و در ۱۰۰ سال اخیر بیشتر اجرا شده اند که با سلیقه و روش کیوان ساکت تنظیم شده است. “بیائید تار و سه تاربنوازیم“که تاکنون ۶ جلد آن چاپ شده است (  شامل ردیف مقدماتی ماهور، ردیف دشتی، ردیف اصفهان، افشاری، بیات ترک، ابوعطا، کرد بیات، چهارگاه، شوشتری و شور است ) و تا ۱۰ جلد ادامه خواهد داشت، هشت آهنگ معروف جهان، چرخ نیلوفری، سبکبال، در سایه سار بید، حرکت دائمی، با موج تا کرانه از دیگر نوشته های ساکت برای افزایش مهارت و آشنایی بیشتر با موسیقی  ایرانی و تار و سه تار است که هر کدام برای گونه ای از تکنیک های این سازها نگاشته شده است. این روزها ساکت همزمان در کار ضبط چندین البوم از کارهای تازه خود است.